Wydarzyło się w lipcu roku 2024-go …  czyli „Once Upon a Time” na Archipelagu Indonezja.

Lipiec zaczął się na stołecznej wyspie od nie pierwszego już w tym roku, wyłowienia kolejnych, tym razem 30-tu rozbitków, próbujących przeskoczyć na falach oceanu indyjskiego z Jawy na należącą do Australii Wyspę Bożego Narodzenia. Tym razem nieudana próba pokonania 350 kilometrów przypadła w udziale grupie śmiałków z Bangladeszu oraz Indii.

Imigrant z Bangladeszu i Indii. Fot. Antara/Aditya Rohman

Siódmego lipca muzułmanie na całym świecie rozpoczęli nowy rok. Obchodzone w związku z tym święto upamiętniające Hidżrę, ucieczkę Mahometa z Mekki do Medyny świętowano w tym roku po raz 1446. Wszystkiego najlepszego w nowym 1446 roku. 

W lipcu Indonezja zniosła opłaty wizowe dla VOA (Visa On Arrival) dla 30 państw. Do wybranego grona załapało się całkiem sporo Pastw europejskich. Od teraz Anglia, Francja, Niemcy, Włochy , Holandia oraz Rosja nie muszą płacić 500 000 rupii za 3o dniowy pobyt na archipelagu. Do grona wybrańców nie załapała się jednak Polska. 

Skoro już jesteśmy przy wizach, warto odnotować inny istotny fakt. W lipcu Prezydent Jokowi uruchomił oficjalnie program „Golden Visa”. 

Program „Złotej Wizy” podzielony jest na dwa segmenty, w których oferuje wizy 5-cio letnie dla Obcokrajowców inwestujących w Indonezji 2,5 mln dolarów oraz 10 letnie dla tych którzy zainwestują 5 milionów dolarów amerykańskich. Podobno już w momencie „odpalenia” projektu chęć otrzymania „Złotych Wiz” zgłosiło ponad 300 Osób z całego świata. 

Ciekawa statystykę zasobności portfela przeciętnego indonezyjskiego zjadacza ryżu przedstawiono na zakończenie pierwszego półrocza 2024. 

W Indonezji 0,83 % obywateli żyje w skrajnym ubóstwie, co oznacza ze musza przeżyć kalendarzowy miesiąc za mniej niż 20 $. Osób ubogich, czyli takich których miesięczny budżet wynosi mniej niż równowartość 36 $ , jest w Indonezji już aż 9,03 %. 

Slumsy w Dżakarcie. Fot. Rakyat Merdeka/Rizki Syahputra.

Przyjmując liczbę Indonezyjczyków na poziomie 280 milionów, widzimy, że w ubóstwie wciąż żyje na archipelagu 25 milionów osób. Pocieszającym w tej smutnej statystyce jest natomiast fakt, iż poziom ubóstwa zmniejsza się konsekwentnie od 10 lat. 

Kaesang, młodszy syn ustępującego niebawem Prezydenta Jokowi, postanowił spróbować sowich sil w wielkiej polityce. Poparty przez Partię Golkar młodzieniec, miał najpierw startować w podstołecznym Bekasi, jednak ostatecznie stanęło na … stolicy. 

„Ulicy” demokratycznej Indonezji zaczyna się to nie podobać i próbuje „protestować” przeciwko kumoterstwu rodziny Jokowi. Starszy syn Joko Widodo dopiero co został v-ce prezydentem Elektem, zięć startuje na Gubernatora prowincji Sumatra Północna a teraz młodszy syn ogłosił, że celuje w koronę stolicy. 

Kolejna ciekawa statystyka jaka przewinęła nam się w ubiegłym miesiącu w krajowych mediach to porównanie cen zestawów McMeal w popularnej globalnej sieciówce McDonald’s. 

„Kultowy” posiłek w Szwajcarii kosztuje 16,75 $. W USA za ten sam zestaw trzeba zapłacić już tylko 11$, w Polsce jeszcze mniej, bo 7,55 $ a na Ukrainie już tylko 5 $. Zwycięzcą konkursu taniości została natomiast Indonezja, gdzie za klasyczny zestaw McMeal zapłacić trzeba równowartość 3,1 dolarów amerykańskich. 

Kolejna cześć raportu minionego miesiąca to tradycyjnie kilka newsów z wyspy Bali. Władze wyspy planują budowę specjalnej autostrady nadmorskiej mającej połączyć lotnisko Ngurah Rai z popularnym kurortem Canggu. Odległość 17 kilometrów z terminala do Canggu na której pokonanie trzeba dziś poświecić minimum 90 minut, będzie do ogarnięcia w minut mniej niż 30.

Lotnisko międzynarodowe Ngurah Rai w Denpasar na zaliczyło w pierwszym półroczu tego roku rekordowa ilość 11.1 miliona Pasażerów z czego 6,5 miliona stanowili turyści zagraniczni. 

Mimo kilkukrotnego wyciszania tematu „Niegrzecznych Turystów” wątek powraca cyklicznie niczym bumerang. W pierwszej połowie roku wydalono z Bali 247 turystów zagranicznych. Większość z nich złamało prawo pobytowe, przebywając na wyspie bez ważnej wizy. 38 z nich dopuściło się na Bali rożnego rodzaju przestępstw. 

Turysta w Canggu. Fot. Cassie Gallegos.

Ostatnia rubryka minionego miesiąc to sport a w nim zakończona właśnie impreza pilarska Puchar AFF. Rozgrywany na Jawie młodzieżowy ASEAN Football Federatiom Cup przypadł w udziale Indonezji, która w drodze na szczyt pokonała między innymi Filipiny w stosunku 6:0 czy Kambodżę 2:0 by w wielkim finale wyjść zwycięsko z potyczki z Tajlandią 1:0.

I oby następny miesiąc był nie mniej szczęśliwy dla Indonezyjczyków !!

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*