Wiadomości z Indonezji : Cztery nowe indonezyjskie obiekty a nieboskłonie.

 

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) nadała czterem nowo wpisanym do rejestru Asteroidom nazwy indonezyjskich eksploratorów ciał niebieskich z Obserwatorium Bosscha w Bandung.Międzynarodowa Unia Astronomiczna (International Astronomical Union) poinformowała w ubiegłym tygodniu o uhonorowaniu wieloletnich dokonań Obserwatorium Astronomicznego Bosscha w Lembang/Bandung.

Szczególne wyróżnienie jakiego dostąpiła indonezyjska astronomia dotyczy konkretnie czterech z pośród 12 byłych kierowników wspomnianego obserwatorium, zarządzających nim od 1968 do 2009 roku.

Nowo wpisane do rejestru ciała niebieskie, sklasyfikowane do tej pory jako 12176,12177,12178,12179 otrzymały imiona astronomów z Bosscha, związanych dodatkowo z Istytutem Techologiczym w Bandung (ITB).

Wprawdzie wszystkie asteroidy zostały odkryte przez astronomów z obserwatorium astronomicznego w San Diego bardzo dawno, bo już w roku 1977 jednak w przypadku małych ciał niebieskich procedura nadawania imion własnych trwa zazwyczaj latami.

Po zgłoszeniu odkrycia następuje żmudy wieloletni okres obserwacji zgłoszonego obiektu mający na celu potwierdzenie jego regularnych, orbitalnych ruchów w celu wykluczenia jakichkolwiek pomyłek czy przekłamań.

Dopiero po uzyskaniu 100% owej pewności obiekty zostają „ogłoszone” w naukowym Minor Planet Circular by ostatecznie poinformować o nich opinię publiczną.

Takie właśnie nadanie miało miejsce w minionym tygodniu a asteroidy nazwano kolejno, Hidayat od nazwiska Bambaga Hidayat kierującego Obserwatorium Bosscha w latach 1968-1999.

Roharto od Moedji Roharto kierującego obserwatorium w Bandung od roku 2000 do roku 2003.

Koleje dwie to Dhani i Taufiq od nazwisk dwóch kolejnych astronomów zarządzających placówką w latach 2004-2009.

Nie są to jedyne indonezyjskie akcenty a nieboskłonie. Jest na przykład inny asteroida nazwany znacznie wcześniej Garuda.

Jak podkreślił Hakim Malasan, obecny dyrektor obserwatorium astronomicznego, które działa nieprzerwanie od 1923 roku, wierzy on iż to wyróżnienie wypromuje indonezyjską astronomię i stworzy dogodniejsze warunki dla naukowców z Bandung.


 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*