Dżakarta zamierza poświęcić szczególna uwagę edukacji w obu swoich papuaskich prowincjach. To kolejny pozytywny przejaw zmian w myśleniu Jawy w stosunku do wschodnich rubieży Republiki.Papua i jej integralność jest ostatnio na językach w całej Indonezji. Aktywniejsze niż wcześniej ruchy separatystyczne oraz protesty w kopalni złota Freeport wywołały publiczną debatę w tym delikatnym temacie.
Również Ministerstwo Edukacji Indonezji zabrało istotny głos w prowadzonej dyskusji. Dostrzeżono potrzebę większej troski w stosunku do młodych Papuasów. Minister oświaty oświadczył w ubiegłym tygodniu, iż celem nadrzędnym resortu którym kieruje, będzie w najbliższym czasie umożliwienie każdemu dziecku na indonezyjskiej Nowej Gwinei bezpłatnej i łatwo dostępnej nauki w szkole podstawowej.
Pierwszym i najważniejszym elementem wdrażanej polityki edukacyjnej na wyspie będzie budowa nowych szkół. Planuje się również iż znaczna część z nich będą to szkoły z internatami by mogły w nich się uczyć nawet dzieci z głębokiej prowincji.
Jednak jak informuje ministerstwo jest jeszcze problem kadry nauczycielskiej. Większość pedagogów preferuje szkoły w dużych miastach. Należy więc zdaniem Ministra Edukacji dać im dodatkowe uposażenie by zachęcić tym samym do przeniesienia się na prowincję. Miejmy nadzieję, że te oraz inne kroki jakie podejmuje się ostatnio w celu „pojednania” z niezadowolonymi Papuasami wyjdą szybko na dobre wszystkim zwaśnionym stronom.