Wiadomości Indonezja / Once Upon a Time – Wrzesień 2022 … czyli … wydarzyło się na Archipelagu.

Miniony miesiąc zaczął się w Indonezji polskimi akcentami a właściwie jednym akcentem, który zawisł skutecznie na łamach wszystkich ważnych, ważniejszych i najważniejszych dzienników w Republice Indonesia. Tym polskim akcentem był temat Reparacje od Niemiec, który pojawił się tuż po publikacji w Warszawie raportu posła Mularczyka.

Co warte odnotowania, wszystkie bez wyjątku media w RI obiektywnie przedstawiły skalę zniszczeń jakich doznała Polska podczas II wojny światowej, oddając nam moralne i materialne prawo do ubiegania się zadośćuczynienia za poniesione straty.

Należy o tym głosie z wyspy Jawa pamiętać, kiedy wcześniej czy później Indonezja upomni się o swoje, zagrabiane przez 350 lat panowania Holendrów dobra.

Najjawniejszym wydarzeniem minionego miesiąca była bez wątpienia podwyżka cen paliwa. Benzyna zdrożała o ponad 30 % i kosztuje dziś 10 000 rupii za litr, co w przeliczeniu na złotówkę (3,25) wciąż wydaje się być ceną promocyjną, jednak na tutejsze realia taką nie jest. Zmiana ceny paliwa miała miejsce w sobotnie południe, bez wcześniejszego zapowiedzenia, co pozwoliło rządowi uniknąć wybuchu zorganizowanych i spontanicznych protestów społecznych. Do sporadycznych demonstracji dochodziło co prawda po weekendzie w dużych miastach republiki, ale nie miały już one w sobie takiego ładunku emocjonalnego, jaki prowadziłby do niebezpiecznej eskalacji gniewu społecznego.

We wrześniu do Indonezji dotarły pierwsze składy szybkiej kolei prosto z Chin. Będą one kursować na tracie Jakarta – Bandung i zmniejszą czas podróży o prawie 2 h. Dziś ze stolicy do Bandung jedzie się 2,5 h a nowe chińskie smoki, mają pokonać ten sam dystans w niespełna 45 minut.

Teraz tradycyjnie kilka newsów z najbardziej popularnej wyspy w RI. Bali zamierza do roku 2060 zastąpić wszystkie motory spalinowe na wyspie, motorami napędzanymi silnikami elektrycznymi. Plan o tyle śmiały co odległy … czytaj trudny do rozliczenia J

Wyspa Bali okrzyknięta został światową stolicą ślubów w tropikach, po udanej organizacji światowych targów ślubnych 2022.  

Zakazane od lat walki kogutów, wykorzystywane często jako forma nielegalnego hazardu, zostały połowicznie przywrócone do łask. Jakarta zezwoliła Balijczykom na organizowanie pokazowych walk kogutów, uznając je za dziedzictwo kultury wyspy bogów. Warunkiem jest jednak utrzymanie obowiązującego zakazu, komercyjnego obstawiania ptasich walk.

Najsłynniejszy pięściarz filipiński Manny Pacquiao planuje otwarcie własnej restauracji na Bali. Boksujący pod pseudonimem PacMan zamierza funkcjonować w gastronomii pod właśnie takim szyldem.

Do początku września Bali odwiedziło 5,2 miliona turystów. Pośród nich, 0,9 mln stanowili zagraniczniacy, co pozwala sądzić iż target 1 miliona na rok 2022 jaki wyznaczyło sobie Ministerstwo Turystyki, zostanie przekroczony lada dzień.

Na Borneo dokonano jednego z największych odkryć archeologicznych ostatnich dekad. Znaleziony przez naukowców szkielet człowieka z przed 31 000 lat, nosił niezbite oznaki przeprowadzonej skutecznie operacji amputacji kończyny. Przesunęło to dotychczasową granicę operacji chirurgicznych o prawie 20 tysięcy lat w głąb dziejów.

W Bandung zawiązała się oddolna inicjatywa społeczna pod szyldem ProJo. Zrzesza ona zwolenników prezydenta Joko Widodo, uznających, iż mimo konstytucyjnego zakazu ubiegania się o najwyższy urząd po raz trzeci, Jokowi po zakończeniu II-ej kadencji, powinien nadal piastować najwyższy urząd w państwie.

Prezydent, mimo iż formalnie opowiada się za dozwoloną dwukadencyjnością i szacunkiem dla prawa oraz konstytucji, odwiedził zjazd ProJo, co krytyczni analitycy sceny politycznej w Indonezji odczytują jako „niepokojące”.

Co prawda Indonezja nie uczestniczy w mistrzostwach świata w piłce nożnej, FIFA World Cup 2022, które odbędą się wkrótce w Katarze, lecz będzie mieć swoja mini ucztę piłkarską w czasie mistrzostw. Podczas swojego Tourne po Azji południowo wschodniej Jawę odwiedzi ikona niemieckiej piłki noznej Borusia Dortmund.

We wrześniu światło dzienne ujrzała największa afera korupcyjna ostatnich lat. Gubernator prowincji Papua, Lukas Enembe oskarżony został o zmalwersowanie 39!!! milionów dolarów. Gubernator oddawał się od kilku lat grom w kasynach online Singapuru oraz gustował w super drogich zegarkach (40 tys. $.) Oczywiście Lukas Enembe twierdzi, że jest niewinny i mobilizuje swój elektorat w Jayapura do walki o dobre imię.

Inna koniec szczypta motoryzacji. Indonezja zmienia czarne tablice rejestracyjne na białe. Podobno Policja twierdzi że są bardziej widoczne i czytelne na drogach. Pożyjemy zobaczymy 🙂

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*