Wiadomości Indonezja / Once Upon a Time – Luty roku 2022-go w tradycyjnym raporcie miesiąca z Repbliki Indonesia.  

Może się mylę, ale miniony miesiąc, będący 24 miesiącem Pandemii na Archipelagu, zdaje się jednocześnie być początkiem końca, dwuletniej światowej zawieruchy z pod szyldu Covid19.

Z jednej strony jest to z pewnością efekt wojny Rosja-Ukraina, która niczym tsunami zmyła wszystkie inne tematy zastępcze z pierwszych stron gazet.

Z drugiej jednak jest to również efekt łagodnego charakteru wersji Omikron skutkującego stopniowym wygaszaniem strachu przed wirusem sarscov2.

Do końca lutego 2022, na Covid zachorowało w Indonezji 5,45 mln osób, w tym samym czasie zmarło z powodu infekcji 147-em tysięcy obywateli RI.

Trzeba obiektywnie przyznać, iż na tle niespełna 40-to milionowej Polski, 270-cio milionowa Indonezja nie wygląda wcale tak źle.

W Połowie miesiąca Indonezyjczycy osiągnęli magiczny poziom 50 % zaszczepienia populacji przeciwko Covid. Na razie nie ma jeszcze dokładnych danych dotyczących ilości podanych jednostek tzw. Booster’a.

Początek miesiąca upłynął na Archipelagu w rytmie i świetle fajerwerków, zwiastujących chiński nowy rok. 1-szego lutego diaspora chińska przywitała rok 2573-ci, który według chińskiego zodiaku będzie rokiem Tygrysa.

4-tego lutego na Bali przylecieli pierwsi „oficjalni “turyści zagraniczni. 12-tu śmiałków z Tokyo dostarczył na wyspę Bogów, samolot Garuda Indonesia. Zagranicznych gości na lotnisku w Denpasar witał sam Gubernator Bali.

Niestety odwiedzający Bali Japończycy musieli się poddać obowiązkowej 5-cio dniowej kwarantannie.

Bali idąc na rękę Turystom, wprowadziło dwie opcje kwarantann. Turyści wybierający tańsze hotele muszą spędzać 5 bitych dni w pokoju hotelowym, bez opcji wychodzenia na zewnątrz.

Bardziej majętni, decydujący się na droższe hotele z grupy tzw. „Bubble Quarantine” mogą korzystać z basenów, przyhotelowych plaż oraz hotelowych obiektów sportowych.

4-tego lutego przypomniał o sobie najbardziej „popularny” wulkan Indonezji. Położony w cieśninie sundajskiej, dzielącą wyspę Java i Sumatra wulkan Krakatau a ścisłej jego „dziecko” Anak Krakatau, ponownie wyrzucał z siebie tumany popiołów wulkanicznych.

Również 4-tego lutego rozpoczęła się w Pekinie Olimpiada Zimowa. Niestety, tradycyjnie nie pojawili się na niej reprezentanci tropikalnej Indonezji. Z całej grupy Państw ASEAN w Chinach wystąpiło jedynie 8-miu zawodników, 4-ech z Tajlandii, 2-ch z Malezji i po jednym z Filipin oraz Timor Leste.

W pierwszej dekadzie lutego Indonezja zmagała się jeszcze z III Falą wirusa Covid – Omicron. W związku z nią kontrowersyjny minister Luhut, wezwał wszystkich seniorów w wieku 60 ++ do pozostawania w domach i nienarażania się za zachorowanie. Spacerując ulicami Jawy można było odnieść wrażenie, że przeciętny emerytowany zjadacz ryżu, niespecjalnie przejął się wezwaniem Luhuta.

Luhut, którego prywatny biznes powiązany jest z testami PCR, zabłysnął również arcy-kontrowersyjnymi oskarżeniami kierowanymi pod adresem niezaszczepionych, obwiniając ich o świadome mordowanie Indonezyjczyków.  

Drugi rok Pandemii pozwolił Indonezji wejść ponownie do grupy państw o wyższych średnich dochodach rocznych. Wypadnięcie z grupy, spowodowane niższym wzrostem PKB w roku 2020-tym wynoszącym jedynie 2,1 %, naprawiła poprawa kondycji ekonomicznej w roku 2021-ym i wzrost PKB o 3,69%.

W lutym odbyły się rozmowy dwustronne z Francją w kwestii zakupu samolotów bojowych Rafale. Ostatecznie na Jawę trafią 42-ie sztuki nowoczesnych samolotów bojowych. Pierwsze 6-ść jednostek pojawi się na Jawie już w tym roku. Indonezja planuje, iż wydatki na modernizację armii w najbliższych 3 latach sięgną 100 mld $.

Bali nie zasypia i aktywnie przygotowuje się na po pandemiczne przebudzenie turystyki na wyspie. Popularna miejscowość artystyczna Ubud, na rewitalizację zabytków przeznaczy w tym roku 2,4 mld $.

W luty zakończył się ciągnący się 5-ciu lat proces nauczyciela w szkole koranicznej (Pesantren) w Bandung. Ustasz oskarżony o wykorzystywanie seksualne podopiecznych, został ostatecznie uznany winnym i skazany na dożywocie.

To precedens w kontekście wielu podobnych przypadków w 31 000 szkół koranicznych rozsianych po archipelagu. Jak mówią cierpliwi – kropla drąży skałę – nawet w zderzeniu z systemem szkolnictwa wyznaniowego.

W lutym swoje 8-me urodziny obchodziła największa indonezyjska giełda krypto walut Indodax. Platforma obsługuje w chwili obecnej 5 milionów użytkowników, będąc drugą największą platformą inwestycyjną w RI. Dla porównania, liderująca giełda papierów wartościowych posiada 7,5 miliona aktywnych „graczy”.

Pod koniec lutego w życie weszło kontrowersyjne i mocno krytykowane przez twardogłowych muzułmanów, prawo dotyczące głośności i czasu nawoływania muezinów z meczetów rozsianych po archipelagu. Według nowych regulacji głośność wezwania do modlitwy nie powinna przekraczać 100 DB a długość nawoływań powinna mieścić się w 5 minutach, poza pierwszą modlitwą o wschodzie słońca (10 minut) i modlitwa piątkową Jumatan (10 minut)

Końcówka lutego jak świat długi i szeroki podporządkowała się wojnie Rosja Ukraina. Głos w kwestii konfliktu zabrał również prezydent Indonezji.

Joko Widodo w charakterystycznym, jawajskim, bezemocjonalnym wręcz flegmatycznym stylu stwierdził jedynie, iż Wojna jest zła zarówno dla jednostki jak i całego świata.

I to by było na tyle. Do przeczytania za miesiąc. Oby obfitował w bardziej optymistyczne wiadomości.  

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*