Zespół archeologów badających obszar pradawnego królestwa Gowa Tallo poinformował o odkopaniu setek eksponatów historycznych z kilku zamierzchłych epok.Od 2007 roku międzynarodowy zespół archeologów pod kierownictwem Naniek Harkantininsih prowadzi badania wykopaliskowe w południowej części Celebesu (Sulawesi).
Badania według pierwotnego planu potrwają jeszcze kilka lat do roku 2015.
Celem przyświecającym tej wieloletniej pracy badawczej jest odkopanie dosłownie i w przenośni zabytków w jednej z najdłużej zamieszkanych części Celebesu a mianowicie w okolicach Bantaeng.
Jak poinformowali Archeologowie w przedstawionym raporcie cząstkowym, do chwili obecnej odkopano już setki eksponatów, których powstanie datowane jest na kilka różnych okresów historycznych.
Część odkrytych wykopalisk pochodzi z ery prehistorycznej, inne z okresu przed islamskiego, jeszcze inne z ery początków islamu na wyspie pomiędzy XV i XVIII wiekiem, do tych najnowszych z przed stu i dwustu lat.
Wśród wydobytych na światło dzienne z otchłani przeszłości przedmiotów znajdują się takie „perełki” jak chińska porcelana z dynastii Yuan, Ming i Sung.
Są też skarby kultury i rękodzieła pochodzące z Wietnamu i Japonii oraz oczywiście Niderlandów.
Właśnie w Bentaeng znajdowało się w czasach holenderskich Indii Wschodnich, królestwo Gowa Tallo przez którego porty przechodziła lwia część kakao i wanilii wysyłanej statkami do Europy.
Jednak za najbardziej unikalny i spektakularny „multi eksponat” uznali naukowcy jednogłośnie odkopanie nieznanej do tej pory nekropolii w okolicach Ulu Ere.
Archeologowie mają nadzieję, że po zakończeniu ich prac zgromadzony materiał przyczyni się do wzrostu samo świadomości społeczności lokalnej, wiedzy historycznej o przeszłości Celebesu oraz wzrostu atrakcyjności turystycznej obszaru i w konsekwencji szybszego rozwoju ekonomicznego.
by