U wybrzeża Jawy odkryto zatopiony w drugiej połowie XVI wieku, idealnie zachowany chiński statek handlowy. W ładowniach wraku znajduje się największy znany do tej pory zbiór porcelany z okresu Dynastii Ming.Największa na świecie kolekcja pożądanej przez koneserów porcelany chińskiej z dynastii Ming znajduje się … 50 metrów pod poziomem morza w odległości 150 km od wybrzeża Jawy.
Poinformowała o tym w miniony weekend międzynarodowa ekipa badawcza w skład której chodzi portugalska jednostka eksplorująca dna oceanów : Arqueonautas Worldwide (AWW), ekipa RM Discovery oraz przedstawiciele Indonezji.
Wrak z bezcennym ładunkiem odkryty został co prawda już 2 lata temu, jednak z uwagi na wartość zawartości ładowni zatopionej jednostki jego powolna penetracja trwała aż do chwili obecnej.
Dzisiaj ponad wszelką wątpliwość wiadomo iż na pokładzie statku handlowego należącego do Cesarza Wanli (zatonął ok. 1580 roku) znajduje się około 700 000 sztuk niesłychanie cennej, zachowanej w dobrym stanie, porcelany z czasów Dynastii Ming.
Na konferencji prasowej ujawniającej podwodne rewelacje, poinformowano iż proces wydobycia wraku rozpocznie się już w najbliższych miesiącach.
Dla ekipy AWW, która od kilkunastu lat poszukuje wraków statków kryjących zatopione przed wiekami skarby jawajskie odkrycie jest najcenniejszym w dotychczasowym dorobku.
O randze indonezyjskiego znaleziska najlepiej świadczyć może fakt, iż do tej pory Arqueonautas Worldwide wytopiło w swoich podwodnych poszukiwaniach ponad 300 historycznych wraków u wybrzeży Afryki, Ameryki Południowej i Azji.
by