Surabaya

Surabaya jest drugim co do wielkości miastem zarówno stołecznej Jawy jak również całej Indonezji. Obok swojej fizyczno-matematycznej wielkości miasto jest również istotnym ośrodkiem strategicznym na mapie indonezyjskiej mapie gospodarczej.

Tak duże znaczenie zawdzięcza Surabaya przede wszystkim strategicznemu usytuowaniu geograficznemu na wschodnim wybrzeżu wyspy Jawy.

Pozycję przodownika handlowego pośród jawajskich miast osiągnęła Surabaya dawno, bo już w czasach przed kolonialnego Królestwa Majapahid i sprawuje ją nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Biorąc pod uwagę położenie właśnie oraz handlowy charakter rozwoju miasta logicznym wydaje się fakt, iż w życie Surabaya idealnie w wpisał się tranzytowy port dalekomorski Tanjung Perak.

W przeciwieństwie do Dżakarty, która jako stolica Republiki stanowi istny tygiel kulturowo etniczny, Surabaya jest miastem na wskroś Jawajskim.

Mimo braku w granicach miasta iście spektakularnych zabytków ruch turystyczny nie omija go jednak łukiem, czego powodem jest kilku obiektywnych względów.

* Po pierwsze leży ono na trasie tych wszystkich którzy podróż z turystycznej Yogyakarty na rajską wyspę Bali zdecydowali się pokonywać droga lądową.

* Po drugie jest to okno i drzwi na pobliską wyspę Madurę dla wszystkich tych którzy podczas swej eksploracji Indonezji postanowili odwiedzić wyścigi kultowych krowich zaprzęgów, jakie mają miejsce jedynie na sąsiadce Surabaya Madurze.

* Po trzecie Surabaya to najbliższy ośrodek miejski z którego można zaatakować szczyt przepięknego wulkanu Bromo, będącego jedną z największych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Jawy.

* No i wreszcie po czwarte warto odwiedzić miasto dla samej Surabaya właśnie, by zagłębić się co nieco w jego historycznym wkładzie w powstanie młodej Republiki po drugiej wojnie światowej czy skosztować potraw tutejszej kuchni jawajskiej.

Surabaya o czym również warto wspomnieć jest idealnie wkomponowana w sieć indonezyjskiego transportu kolejowego, lotniczego i morskiego. Tak więc krótka wizyta w mieście może się po prostu przydarzyć jako jedno lub dwudniowy tranzyt z lub do innych ciekawych miejsc podczas indonezyjskich wakacji .

Według powszechnie obowiązującej legendy nazwę swoją miasto zaczerpnęło od historycznej walki jaką stoczył kiedyś w mrocznej i odległej przeszłości rekin ( Sura) z krokodylem ( Buaya).

W czasach kolonialnych podobnie jak dzisiaj Surabaya była najważniejszym portem Holenderskich Indii Wschodnich, z którego to do „macierzy” w kierunku Rotterdamu odpływały regularnie statki wyładowane drewnem, tabaką, przyprawami oraz cukrem.

Swoja najnowszą i najważniejszą kartę historii w ujęciu już Indonezyjskim napisało miasto po drugiej wojnie światowej.

To dzięki wydarzeniom z 1945 roku Surabaya nazywana jest w Indonezji potocznie Miastem Bohaterów.

W Surabaya zorganizowano pierwsze powojenne powstanie przeciwko powracającym Holendrom i wspierającym ich aliantom Brytyjczykom, próbującym odrestaurować zamrożoną w czasie wojny lukratywną kolonie dalekomorską.

Dzisiaj w centrum miasta znajduje się pomnik i muzeum Tugu Pahlawan , czyli Pomnik Bohaterów upamiętniający wypadki z listopada 1945 roku.

Surabaya spłynęła ponownie krwią Jawajczyków podczas najmroczniejszych i najkrwawszych pogromów antykomunistycznych w latach 1965-66, kiedy w Indonezji wdrażano w życie tak zwany Nowy ŁadPorządek generała Suharto.

Rozprawiający się z faktycznymi i fikcyjnymi zwolennikami socjalizmu i komunizmu wojskowi wymordowali na Archipelagu setki tysięcy niewinnych mieszkańców.

Te miejsca powinieneś odwiedzić :

 Pomnik Jokodolog czyli żartobliwie zwany inaczej pomnikiem Tłuścioszka – Fat Boy, pochodzący z końca XIV wieku z czasów królestwa Majapahit.

Figura przedstawiająca Króla Kartanegara została przetransportowany do Surabaya przez Holendrów około 300 lat temu z jawajskiego Malang.

Zoo Surabaya będące jednym z największych ogrodów zoologicznych w Indonezji. Na placu przed wejściem głównym znajduje się pomnik krokodyla (Buaya) walczącego z rekinem (Sura) – symbolu miasta.

Muzeum, Park, Pomnik Bohaterów w centrum miasta. Miejsce upamiętniające walkę Indonezyjczyków o niepodległość. Przed wejściem na teren Parkowo – Muzealny pomnik ojców chrzestnych proklamacji niepodległości Republiki Indonezji – Sukarno i Hatta.

Centrum miasta z parkiem rozrywkowo rekreacyjnym a w nim zabytkowym, przeznaczonym do zwiedzania, dobrze zachowanym okrętem podwodnym z czasów drugiej wojny światowej.

Starą tętniąca życiem chińską dzielnicę handlową w okolicach dworca kolejowego Semut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*