Przewodnik

Indonezja ( Indonesia) jest krajem wyspiarskim położonym na kilkunastu tysiącach wysp i wysepek rozrzuconych pomiędzy Oceanem Indyjskim i Pacyfikiem, w Azji Południowo Wschodniej.

Kilka z pośród nich jak choćby Nowa Gwinea, Borneo (zwany tutaj Kalimantan) czy Sumatra zajmuje powierzchnię większą od Polski.

Jawa (Java) z kolei, choć nieco mniejsza daje według szacunków statystyków, dach nad głową prawie 150 milionom mieszkańców.

Mieszkańcami zaś wcale nie są Indonezyjczycy, gdyż kraj ten zamieszkuje łącznie ponad 250 różnych grup etnicznych od indonezyjskich Chińczyków po Papuasów.

Stolica Republiki Indonezji, Dżakarta (Jakarta) to olbrzymie prawie 20 milionowe miasto, przypominające Nowy Jork, Kalkutę i Ciechanów w jednym.

Przemiany jakie dokonały się w Polsce po 1990, oraz „kurczenie” się świata wynikające z wciąż rosnącej oferty przewoźników lotniczych, sprawiają iż jest nam coraz bliżej z nad Wisły do znajdującej się na drugim końcu świata, jawajskiej Dżakarty (Jakarty).

Polacy szukają w Indonezji – słońca zimą, przygód podczas wypraw turystycznych, ciekawych produktów importowych i rynków zbytu dla rodzimych producentów.

Mamy nadzieję że będziemy dla Was czytelnym drogowskazem i odpowiedzią na nurtujące indonezyjskie pytania.

INSTYTUCJE

Zespół YLD

2 Replies to “Przewodnik

  1. Witam,

    Piszę z pytaniem dotyczącym cen życoa w Indonezji. Czy domek z dala od dużego masta można wynając za 50 do 80 dolarów miesięcznie? Jakiego standardu byłby to dom? Czy byłby w nim prąd czy również byłaby w nim bieżąc woda. Czy tani obiad u ulicznego sprzedawcy złożony z ryżu, kurczaka i warzyw to koszt 3 złotych? Ile w Polsce trzeba by zapłacić za podobny posiłek w knajpce? Czy paliwo kosztuje około 1,5 zlotego za litr? Jak się przedstawiają ceny kawy, herbaty, piwa w knajpie? Nieco inne pytanie – czy w małych miastach o polulacji nie przekraczającej stu tysiecy mieszkancow funkcjonują rozrywki takie jak te znane w Polsce: kino, biblioteka i udogodnienia takie jak supermarket?

    Jurek

    1. Na wsi i w mniejszych miastach mozna liczyc na taka cene za miesiac.Problem jest tylko taki ze wynajmujac dom trzeba zaplacic za rok.Na miesiace wynajmuje sie raczej tylko pokoje tzw kos’y.W domu za prad placi sie dodatkowo +/15 $ miesiecznie.Za dolara mozna zjesc na ulicy prosty posilek ze szklanka herbaty wlacznie. Pewnie w Polsce bylo by to 2 a moze nawet 3 razy tyle.Paliwo kosztyje 0,5 $ za litr.Piwo jest drogie bo Indonezja jest krajem muzulmanskim i jest duzy podatek.Duzy Bintang w sklepie kosztuje ponad 2 $ w pubie okolo 3-3,5. W miastach typo Yogyakarta, Bandung, Solo, sa kina, puby i markety.
      YLD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*