Ekspedycje naukowców powracających z ostępów Lasów Tropikalnych Sumaty, Borneo czy Nowej Gwinei, już od dawna przyzwyczaiły nas do swoich odkryć i ujawnianych rewelacji przyrodniczych. Tym razem łupem wyprawy padły nowe Pająki z Borneo.Bogactwo indonezyjskiej flory i fauny wciąż zaskakuje naukowców czymś nowym.
We ostatnim okresie poinformowano opinie publiczną o kolejnym odkryciu, tym razem w indonezyjskiej części wyspy Borneo.
Tym razem „łupem” badaczy padły cztery nowe gatunki pająka.
Odkrycia dokonał zespół trójki naukowców pod kierownictwem Cahyo Rahmadi, badacza z Indonesian Institut of Society w Dżakarcie.
Pozostali dwaj badacze to Australijczyk M.Harvey z Western Australian Museum i J.Kojima z japońskiego uniwersytetu Ibaraki.
Wszystkie cztery gatunki zlokalizowano na tym samym terenie we wschodniej części Borneo (Kalimantan), w Jaskiniach Sangkulirang u podnóża góry Muller.
Przywilejem odkrywców we wszelkich dziedzinach naukowych jest zawsze możliwość obdarzenia nowych obiektów bądź zwierząt, samodzielnie wymyślonymi nazwami.
Nie inaczej los obszedł się z pająkami z Borneo.
Jeden z odkrytych pająków otrzymał od naukowców nazwę Sarax Yayukae na cześć indonezyjskiego naukowca, który wspierał z „drugiego planu” zespół odkrywców w ich pracach na wyspie.
Kolejny to Sarax Sangkulirangensis, którego gatunki pochodne spotkać można również na Sumatrze w okolicach Jeziora Toba.
„Następnym nowym wpisem” do bogatej księgi fauny Indonezji jest Sarax Mardua, a ostatni to Sarax Cavernicola, gdyż zamieszkuje jedynie w jednej jaskini.
Jak poinformował naczelny odkrywca profesor Cahyo, trzy z nowo odkrytych gatunków od razu zaliczyć należy do zagrożonych wyginięciem w związku z prowadzonymi w okolicach pracami wiertniczymi w przemyśle wydobywczym.
by