Doroczne ceremonie religijne w Mekce zakończyły miesiąc największej pielgrzymki świata islamskiego. Wokół Kaaby zebrało się w miniony weekend ponad dwa miliony wiernych.Do Indonezji zaczynają powracać pielgrzymi z Arabii Saudyjskiej. Szacuje się, iż w uroczystościach w Wielkim Meczecie oraz na górze Arafat w Mekce wzięło udział około 200 000 Indonezyjczyków.
Zliczenie tak pokaźnej liczby wiernych nie jest jednak dla pobożnych rachmistrzów dużym problemem. Coroczny ruch pielgrzymkowy odbywa się od wielu wielu lat według z góry określonego wzoru.
Każdy kraj muzułmański dysponuje jasno określonym kontyngentem wyznaczonym przez rząd Saudyjski wynoszącym 1000 pielgrzymów na milion wiernych w danym państwie.
Indonezja jako najliczniejszy dom wyznawców islamu na naszym globie ma więc automatycznie przyznany największy limit pielgrzymów na coroczny Hadż.
Pielgrzymka do Mekki jest jak wiadomo świętym oraz absolutnym obowiązkiem każdego muzułmanina stąd taki pielgrzymkowy tłok oraz ścisk w „pielgrzymkowej poczekalni”.
Aby zadość uczynić chęci tych. którym nie uda się uzyskać, załatwić czy też wylosować miejsca w tej najważniejszej dorocznej pielgrzymce organizowane są dodatkowo pielgrzymki mniejsze znane jako Umrah. Odbywają się one przez cały rok kalendarzowy a biorą w nich udział kolejne tysiące wiernych z Indonezji i innych krajów muzułmańskich.
W celu sprawnej obsługi ruchu pielgrzymkowego w stolicy republiki Dżakarcie utworzono oddzielny terminal lotniczy Haji obsługujący tylko i wyłącznie samoloty odlatujące na półwysep arabski i z niego powracające.
Największa ilość modlących się wokół Kaaby wiernych pochodzi zawsze jak łatwo się z pewnością domyśleć z samej Arabii Saudyjskiej. W tym roku w Mekce zgromadziło się ponad 700 tysięcy Saudyjczyków.
Warto również dodać ciekawostkę, iż coroczna pielgrzymka do Mekki w miesiącu Hadż jest największym cyklicznym spotkaniem ludzi na ziemi.
by