Wiadomości Indonezja / Jawa – Dżakarta : Dżakarta – mieszanka architektoniczna i kulturowa.

Dzisiaj prezentujemy teks Pana Marcina Popisa o stolicy Republiki Indonezji – Dżakarcie. Trochę inne spojrzenie na Wielkiego Duriana – jak mieszkańcy stolicy nazywają swoje miasto.Dżakarta jest stolicą Indonezji, w której zamieszkuje ponad 12 milionów ludzi. W centrum zobaczą Państwo wieżowce ze szkła i stali, w dzielnicach mieszkalnych domy z bambusa, a w okolicach portu budynki utrzymane w stylu holenderskim, mostki i kanały, postawione w XVII i XVIII wieku przez Kompanię Wschodnioindyjską, która miała tu swoją kolonię. W wypadku, gdy po zwiedzeniu holenderskiej zabudowy Dżakarty zapragnęli by Państwo również odwiedzić Holandię to więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie casamundo.pl.

Miejscami wartymi odwiedzenia są m. in. pomnik Medreka mający 115 metrów wysokości, na wierzchołek którego można wjechać windą, meczet Istigal oraz Pałac Prezydencki. W starym porcie Sunda Kulepa Państwa zainteresowanie wzbudzą stare łodzie. Żeby zobaczyć XVIII-wieczną kolonialną zabudowę z ratuszem na czele, należy przespacerować się starym miastem – Kota, natomiast smoki z Komodo zobaczą Państwo w Ogrodzie Zoologicznym. Zainteresowaniem turystów cieszy się także Taman Mini Indonesia – skansen z obiektami budownictwa z różnych rejonów Indonezji. Porcelana, rzeźba w drewnie i kamieniu, zbiory sztuki z Azji Południowo-Wschodniej– to tylko niektóre eksponaty, jakie miłośnicy sztuki mogą obejrzeć w Muzeum Narodowym znajdującym się przy Placu Medreka. Będąc w Dżakarcie, koniecznie należy zarezerwować czas na odwiedzenie Muzeum Miejskiego w dawnym, kolonialnym ratuszu oraz Muzeum Morskiego, którego siedziba znajduje się w magazynach Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej na terenie starego portu. W niedzielę warto wybrać się na przedstawienie cieni i marionetek, które odbywa się w Wayang Museum i nieustannie zachwyca nie tylko dzieci.

W Dżakarcie mogą Państwo zaopatrzyć się w towary, które pochodzą ze wszystkich zakątków Indonezji. Uprawia się tam zachwycające rzemiosło artystyczne. Sklepy z oryginalnymi rękodzielniczymi wyrobami indonezyjskimi znajdują się głównie na Pasar Barang Antik. Nie tylko pamiątki, ale także żywność mogą Państwo zakupić na lokalnych targach i bazarach. Dobrą sławą cieszy się Pasar Ikan – targ rybny, na którym codziennie można nabyć świeży towar. W dobrym guście jest targowanie się o konkretne towary, przy czym warto pamiętać, że podanie propozycji oferowanej za przedmiot kwoty jest już traktowane jako konieczność zakupu. Bazary to dobry punkt dla tych z Państwa, którzy chcą dyskretnie obserwować lokalną społeczność. Osoby, które zatęsknią za towarami europejskimi, mogą udać się do centrum stolicy na ulice handlowe usytuowane przy placu Medreka. Tam też można spotkać bogatszych mieszkańców Dżakarty.

Turyści, chcący posmakować miejscowej kuchni, powinni spróbować potraw sprzedawanych na ulicznych stoiskach – kaki lima, które serwują zwykle dwa dania do wyboru. Trochę lepsze warunki oferują lokale typu warung, zaopatrzone w stoliki oraz rumah makan, dysponujące kartą menu. Dania kuchni międzynarodowej są dostępne w lokalach gastronomicznych z napisem „restaurant”. Kobiety, ze względu na to, że część kraju jest wyznania muzułmańskiego, nie powinny same wchodzić do nieznanych lokali. Dzielnicą rozrywki przeznaczoną dla turystów jest Ancol. Warto spędzić dzień w położonym tam Taman Impial Jaya, który dysponuje basenami, delfinarium i restauracjami. Podróżując do Dżakarty, trzeba też posłuchać koncertów gamelanu i obejrzeć pokazy tańców folkowych, które mają miejsce w Taman Ismail Marzuki .

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*