Wiadomości Indonezja / Once Upon a Time – Wydarzyło się w marcu roku 2022-go … czyli raport miesiąca z Archipelagu. 

Mimo, iż pandemia Covid zwija się już od miesiąca z okładem, wciąż jeszcze nie sposób otrząsnąć się z niej definitywnie. Nic w tym dziwnego, wszak walec rozpędzony przez dwa lata, pędem swojej masy, wymaga naturalnie długiej drogi hamowania.

Miesiąc marzec zamknął się prawie sześcioma milionami przypadków zakażeń wirusem sarscov2, liczonymi od początku pandemii, które życiem przypłaciło 154 670 Indonezyjczyków.

W temacie szczepień natomiast, Indonezja dogoniła właśnie Polskę, notując pod koniec marca pułap 57,8 % podwójnie zaszczepionych. Co ciekawe w odróżnieniu do Polski, Dżakarta zalicza stały, sukcesywny wzrost liczy zaszczepionych. W marcu przybyło ich aż 5 %.

NA początku miesiąca media zdominowała oczywiście tematyka „Wojna na Ukrainie”. W Denpasar na Bali, gdzie przebywa prawie 500-set obywateli Ukrainy, odbyła się demonstracja Stop War. Z powodu działań wojennych, nikt z mieszkających w Indonezji Ukraińców, nie zgłosił ochoty powrotu do pogrążonego w wojnie kraju.

Tematy wojna, Rosja, Ukraina przewijały się również w kontekście innych pozamilitarnych, stricte politycznych i gospodarczych odprysków toczonego konfliktu.

Indonezja sprawująca w tym roku przewodnictwo w grupie państw G20, organizuje pod koniec swojej prezydentury Szczyt Członkowski na wyspie Bali. Chęć wzięcia udziału w owym Szczycie zgłosił za pośrednictwem Ambasady Federacji Rosji w Dżakarcie prezydent Wladimir Putin. Mimo protestów antywojennych i nacisków dyplomatycznych innych członków G20, prezydent RI Joko Widodo (Jokowi) nie odmówił do tej pory udziału delegacji rosyjskiej. Argumentem za takim rozwiązaniem jest zdaniem Indonezji chęć nieupolityczniania październikowego balijskiego szczytu.

Również w marcu ogłoszono, iż linie rosyjskie Aeroflot, zamierzają uruchomić bezpośrednie połączenie Moskwa – Denpasar, wychodząc tym samym naprzeciw ogromnej popularności, jaką Bali cieszy się wśród bogatszych Rosjan.

Ostatni rosyjski akord w marcu zabrzmiał w kontekście sprowadzania do Indonezji tamtejszej ropy naftowej. Koncern Państwowy Pertamina ogłosił, iż poważnie rozważa zakup paliwa od Moskwy, będącego obecnie wyjątkowo tanim z powodu europejskich i amerykańskich sankcji nałożonych na Rosję.

Wracając jeszcze na moment do tematów około Covidowych, słów kilka o odmrażaniu restrykcji i obostrzeń pandemicznych na archipelagu.

W marcu miało miejsce stopniowe zmniejszanie kwarantanny dla osób przylatujących do Indonezji. Okres obowiązkowego pobytu w hotelu stopniał najpierw z 3 dni do jednego, by w końcu przejść do historii w odniesieniu do wyspy Bali. Inne międzynarodowe porty lotnicze Indonezji, wciąż utrzymywały pod koniec marca 12-to godzinną kwarantannę.

7-mego marca ogłoszono grupę 23 Państw objętych programem VOA (wiza na przylocie) zobowiązanych po przylocie do Indonezji, jedynie do przedstawienia ujemnego testu PCR oraz dokumentu potwierdzającego zaszczepienie dwoma dawkami szczepionki.

Do 23-ech Wybrańców dołączono 21-szego marca kolejne 18-cie państw. W grupie tej znalazła się również Polska, co oznacza ni mniej, ni więcej, że po dwóch latach i jednym tygodniu Pandemii obywatele Polski mogą znowu przylatywać na Wakacje w Indonezji.

Żeby jeszcze bardziej ułatwić podróże między wszystkimi wyspami już w samej Indonezji, w połowie marca zniesiono obowiązek testów PCR oraz testów antygenowych dla korzystających z lotów krajowych, promów oraz kolei.

Na efekty tych działań nie trzeba było długo czekać, po kilku dniach ba Bali odnotowano znaczny wzrost liczby turystów, zarówno zagranicznych jak i krajowych.

Kolejny krokiem planowanym przez ministerstwo zdrowia, jest przygotowanie Indonezji do przejścia z Pandemii w Endemię. Argumentem za takim posunięciem jest między innymi badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytet Indonesia (UI).

Wynika z niego, że na dzień dzisiejszy 86% mieszkańców archipelagu powyżej pierwszego roku życia, posiada już antyciała oraz nabytą odporność na warianty Delta i Omikron.

Najwyższy ich odsetek jest wśród osób podwójnie zaszczepionych (99,1%), nieco niższy wśród zaszczepionych jedną dawką (91,3%) a najniższy u osób niezaszczepionych (73,9%).

Nie było by raportu miesiąca z Indonezji bez kilku wątków religijnych i wyznaniowych, wszak mówimy o kraju, w którym każdy Obywatel jest urzędowo zobowiązany do wyznawania jednej z kilku religii oficjalnych.

W marcu najważniejszym świętem religijnym na archipelagu był balijski dzień ciszy Nyepi, podczas którego prawdziwie zamiera życie na wyspie Bogów. Nyepi jest również balijskim, endemicznym, hinduistycznym nowym rokiem. W tym roku Balijczycy przywitali rok 1944-ty.

Również w marcu, indonezyjski minister d.s. Wyznań, wystosował oficjalne zaproszenie do Papieża Franciszka by ten zechciał odwiedzić stołeczna wyspę Java, oraz być może także katolicką „ścianę wschodnia” RI.

Była by to nie lada atrakcja duchowa dla 24-ech milionów Chrześcijan, najludniejszego kraju muzułmańskiego świata. Ostatnim i jedynym Papieżem, który odwiedził Archipelag pod koniec ubiegłego wieku był nasz rodak Jan Paweł II, który spędził w Indonezji kilka dni w październiku 1989.

Zwijanie Pandemii Covid19 spowodowało, iż rozwijać się zaczął święty ruch pielgrzymek dużych Haji oraz małych Umroh do Arabii Saudyjskiej. Każdy pobożny muzułmanin na świecie ma święty obowiązek przynajmniej raz w życiu pojechać do Mekki i Mediny.

A ponieważ w Indonezji Islam wyznaje prawie 250 milionów wiernych, rynek pielgrzymkowy jest zaiste potężny.

W zawiązku z tym, iż pielgrzymka duża Haji odbywa się tylko raz do roku w okresie świąt ofiarnych Idul Adha, do Mekki ustawiają się kolejki ze wszystkich krajów muzułmańskich globu. Target krajowy na coroczną pielgrzymkę to zaledwie jeden promil wszystkich wiernych z danego kraju. W skali Indonezji jest to zatem i tak nie bagatela, bo aż 250 tysięcy osób. Kolejka jak sobie łatwo wyobrazić jest zatem potężnie długa.

Aby polecieć na pielgrzymkę w „normalnej” cenie 3000 $, trzeba się zapisać i czekać 23 lata. Tryb szybki dla ludzi zamożnych to kolejka już tylko 5-cio letnia za 15 000 $. Błyskawiczna pielgrzymka, od ręki, kosztuje 20 000 dolarów a dodać warto, iż minimalna pensja w RI nawet w stolicy wynosi raptem około 300 $ miesięcznie!!

18 marca do Indonezji powróciły wyścigi motorowe GP. Ostatnie GP Indonesia odbyło się w Jakarta w roku 1997-ym a tegoroczne reaktywowane Grand Prix Indonesia podziwiano na nowym nadmorskim torze Mandalika Circuit na wyspie Lombok.

Pod koniec miesiąca grupa antyterrorystyczna Desus88 rozpracowała 16-to osobową siatkę islamistów powiązaną z NII czyli Indonezyjskim Państwem Islamskim, linkującym bezpośrednio do Państwa Islamskiego (ISIS). NII utożsamia się również i czerpie wzorce z działającej po wojnie, organizacji paramilitarnej Darul Islam, która w latach 1949-1961 walczyła o utworzenie kalifatu Indonesia.

I to by było na tyle … do przeczytania za miesiąc!

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*