Indonezja / Wiadomości – Indonezyjska lista skarbów dziedzictwa światowego UNESCO wzbogaciła się w tym roku o kolejne 4 diamenty

 

Zakończony w Kenijskiej Nairobi kongres światowy UNESCO przyznał swoje logo i otoczył patronatem kolejne skarby światowego dziedzictwa i kultury. Wśród tegorocznych laureatów jest aż czterech „Indonezyjczyków”.Angklung – składający się z dwóch rur bambusowych osadzonych na specjalnej ramce instrument muzyczny zna każde dziecko w Indonezji.

Ten pochodzący z okolic Bandung na Jawie Zachodniej instrument bambusowy, jest od dawna powodem do dumy milionów Indonezyjczyków.

Tę dumę i unikalność ANGLUNGU dostrzegła również międzynarodowa komisja UNESCO, przydzielając mu podczas tegorocznego honorowania obiektów światowego dziedzictwa kultury, swój emblemat i patronat.

Podobnie jak Borobudur posiadający logo materialnego skarbu kultury światowej UNESCO, Angklung sygnowany będzie tym samym symbolem, w kategorii niematerialnych skarbów światowej kultury.

Podczas wpisywania nowych skarbów na listę UNESCO, uhonorowano 46 unikalnych eksponatów i zdarzeń kulturalnych z 21 państw.

Wśród współ docenionych w tym roku znalazło się na przykład hiszpańskie Flamenco, chińska Akupunktura i co ciekawe Dieta Śródziemnomorska.

Przedstawiciel UNESCO Indonesia, Masonori Nagaoka powiedział, iż wiąże z przyznanym tytułem duże nadzieje co do promocji instrumentu oraz jego tradycji.

A tradycja instrumentu jest bogata i stara bo sięga do czasów przed islamskich, kiedy Jawa podporządkowana była wierzeniom hinduskim.

Anglung służył społecznościom lokalnym do rytualnego zwoływania wiernych na modlitwy.

W czasach dominacji holenderskiej instrument i gra na nim miała podtekst patriotyczny i wpływała na podnoszenia morale Jawajczyków.

Dostrzegali to również kolonizatorzy, którzy zakazali używania Angklungu.

Doszło w konsekwencji do tego, iż czas zdegradował instrument do poziomu zabawki dla dzieci.

W poprzednim stuleciu został on jednak przejęty i zaadoptowany przez sąsiadów Indonezji, Malezje i Tajlandię.

Rozbudzało to wręcz „świętą wojnę” między Indonezyjczykami i Malajami, którzy ścierali się również o prawo do Batiku tańca Reog Ponorogo i wielu potraw regionalnych.

W tym roku razem z opowiedzianym Anglung, Indonezji przypadły jeszcze trzy stemple patronackie UNESCO.

Otrzymały je wspomniany Batik (sposób barwienia i malowania tkanin), Kris (sztylet jawajski) i Wayang ( Jawajski lalkowy teart cienia).

Do tej pory Indonezja posiadała jedynie 7 skarbów dziedzictwa światowego, więc przyznane na kongresie UNESCO w Kenii 4 nowe tytuły znacznie wzbogaciły tę statystykę.

Do wczoraj symbolem UNESCO pochwalić mogły się jedynie dwie jawajskie światynie Borobudur, Prambanan i Sangiran oraz Komodo, Las Sumatrzański i parki Lorentz i Ujung Kulon.

Wiemy z naszego polskiego podwórka, iż umiejętnie wykorzystany marketingowo sukces otrzymania logo UNESCO, może i powinien przyczynić do zwiększenia popularności i podniesienia rangi Uhonorowanego(j).

Znakomitym przykładem Toruńska Starówka.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*